Енергетична криза: скільки платять за газ мешканці різних країн
Рекордні ціни на газ у Європі цього опалювального сезону змушують розщедритися багатьох споживачів. Постачальники комунальних послуг населенню повсюдно підвищують ціни. А з огляду на те, що наступного опалювального сезону українцям обіцяють «ринкові» тарифи на газ і тепло з урахуванням цін на європейських хабах, ми вирішили порівняти, як останнім часом змінилися тарифи в ЄС і скільки там уже платять за газ і тепло. При цьому розглядатимемо країни, клімат, яких схожий на Україну – адже в тій самій Іспанії чи Португалії немає газового опалення – через теплі зими люди там гріються кондиціонерами.
Німеччина
Якщо у нас переважна більшість приватних та багатоквартирних будинків опалюється газом або централізованим теплом, то у Німеччині ситуація суттєво відрізняється. Менше половини домогосподарств використовує газ для опалення – на цей вид палива припадає близько 46%. Близько 30% будинків опалюються соляркою – такий вид опалення поширений у Баварії. До теплоцентралів підключено близько 6% житлових будинків, а 3,5% мають теплові насоси, 2,3% – електричне опалення. Інші гріються як можуть – топлять пічки вугіллям, дровами, пелетами чи соляркою.
За такої структури виробництва тепла тарифи сильно залежать від виду палива, яким опалюється житло. Німці самі кажуть, що найдешевше топити тирсою або пелетами – цей вид палива навіть до подорожчання газу коштував у 2 рази дешевше. Але все ж у більшості споживачів встановлено газове обладнання.
З 1 січня тарифи на газ у Німеччині зросли в середньому на 25%. У країні працює понад 600 постачальників газу та у кожного свої тарифи, які залежать від обсягу споживання, регіону, терміну контракту, виду палива (від цього відрізняються податки), а також бонусів для постійних чи нових клієнтів. Газ продають не в кубометрах, як у нас, а в кіловат- годинах. Для того, щоб перевести цей показник у кубометри, потрібно застосувати коефіцієнт від 9,5 до 11 – залежно від калорійності палива. Для простоти розрахунку приймемо, що у 1 кубометрі палива близько 10 кВт*год.
Прикинути скільки платить німець за 1 кубометр палива можна за допомогою спеціальних сайтів з порівняння тарифів від різних постачальників. Заходимо на сервіс Verivox, встановлюємо в параметрах споживання газу на рівні 12 000 кВт * год на рік - це приблизно 1200 кубометрів блакитного палива, якого на думку постачальника, має вистачити для опалення квартири площею близько 100 квадратних метрів, код регіону Берлін і виходить, що найдешевший тариф становить 147,42 євро на місяць або 1679 євро на рік. Сюди ж додається абонплата 90 євро на рік і з огляду на це, підсумкова ціна такого обсягу газу становить близько 1769 євро на рік. Нескладно перерахувати, що кубометр газу жителю Берліна обходиться мінімум у 1,48 євро або більше 45 грн.
Щоправда, середня зарплата у Німеччині після сплати податків становить близько 2800 євро. Неважко порахувати, що німець за місячну платню може купити собі близько 1900 кубометрів газу.
Австрія
Ця країна, як і Німеччина, часто використовує альтернативні види опалення. В Альпах навіть біля дорогих котеджів можна побачити масивні стоси дров – заможні громадяни не соромляться топити цим не найбільш екологічним видом палива. Але все-таки найчастіше для обігріву застосовують газ.
Як і в інших країнах Європи, тут немає єдиного тарифу на пальне, тож можна оцінювати якісь середні цифри. За даними державного регулятора ринку газу E-control станом на початок січня австрійці, які споживають блакитне паливо у перерахунку на 15000 кВт*год на рік, платять за цей обсяг від 807 до 1300 євро. Тобто, в середньому 1,5 тисячі кубометрів палива їм коштує 1100 євро або по 0,73 євро (близько 23 грн) за кубометр.
За середньої зарплати (після сплати податків) на рівні 2,2 тисячі євро на місяць, австрієць може купити на ці гроші близько 3 тисяч кубометрів газу.
Італія
Хоча ця країна вважається теплою, на півночі Італії взимку буває досить холодно. Тому витрати на опалення там теж є суттєвими. А з 1 січня комунальні послуги там виросли так, що уряду довелося запроваджувати спеціальні механізми розстрочення. Так, вартість електроенергії зросла на 55%, а газ подорожчав на 41,8%. Уряд дозволив громадянам оформляти розстрочку на оплату комуналки терміном на 8-10 місяців.
В Італії газ продають майже як у нас у кубометрах – точніше в одиницях, які називаються стандартні кубічні метри (Smc). Ми не змогли обчислити середні ціни на це паливо, оскільки сайт газового регулятора країни просто не працював, але, наприклад, паливо у постачальника Gruppo Hera в січні обходиться споживачам в 1,27 євро за SMC. Крім того, доведеться платити абонплату – близько 90 євро на рік. Якщо ви споживаєте близько 1500 кубометрів пального на рік, то за січневими тарифами разом із абонплатою воно обійдеться у 1,33 євро за кубометр (близько 42 грн).
Середня заробітна плата в Італії становить близько 1500 євро. На свої прибутки італієць може купити близько 1130 кубометрів газу.
Польща
У сусідній Польщі також зростають тарифи на газ. Уряд навіть знизив податки - ПДВ та акциз на цей вид палива, але з 1 січня розцінки для населення все одно зросли.
У цій країні діє три тарифні групи – залежно від споживання газу на рік: до 300 кубометрів, від 300 до 1200 кубометрів та понад 1200 кубометрів на рік. Від обсягу споживання залежить абонентська плата.
Споживачі в Польщі платять по-різному – на сайтах постачальників зустрічаються тарифи як у кубометрах, так і в кВт*год. Вартість газу в країні залежно від регіону та тарифу постачальника становить у перерахунку на зрозумілий нам еквівалент у січні близько 2,5-3 злотих за кубометр. У переказі на гривні це становитиме від 17 до 21 грн за кубометр.
Середня зарплата у Польщі становить 4 тисячі злотих чистими на місяць. Виходить, що середньостатистичний поляк може дозволити собі купити щонайменше 1300 кубометрів газу.
Литва
У Литві з 1 січня підвищили тарифи на газ приблизно на третину. Тут також є кілька категорій споживачів. Для громадян, які використовують газ для приготування їжі, він подорожчав на 26,9% до 0,8 євро за кубометр. У переказі на гривні – це близько 25 грн за кубометр.
Споживачі, які витрачають до 20 тис. кубометрів на рік (для опалення), платитимуть на 34,2% більше, ніж минулого року. Для них тариф встановлено на рівні 0,55 євро за кубометр (близько 17 грн.). При обсягах споживання понад 20 тисяч кубів тариф зріс на 36% і становить 0,53 євро (16,5 грн) за кубометр.
Крім того, всі категорії споживачів платять абонплату від 0,56 євро в квартирах з газовими плитами до 3,99 євро на місяць при використанні газу для опалення. Тобто, споживаючи 1,5 тисячі кубометрів на рік, людина разом із абонплатою (майже 48 євро на рік) заплатить 873 євро або її тариф буде близько 0,58 євро за кубометр. Середня зарплата у країні становить близько 950 євро чистими. Таким чином, середньостатистичний громадянин може купити на свою зарплату 1600 кубометрів газу.
А що у нас
В Україні до 1 травня тариф на газ зафіксовано. Разом із вартістю доставки більшість громадян купують паливо по 9 грн за кубометр. Середня зарплата в країні за даними Держстату становить близько 14,3 тисячі гривень, але на руки після сплати податків люди отримують близько 11,5 тисячі грн. Таким чином, за ці гроші можна купити близько 1280 кубометрів газу.
Як бачите, співвідношення ціни палива до зарплати відповідає рівню наших «євросусідів». Але якщо ціна газу зросте хоча б до рівня Польщі чи Литви, цей показник знизиться майже вдвічі і стане найнижчим з усіх вищезгаданих країн.
- Генштаб: по состоянию на 3 декабря общие потери вражеской армии в личном составе составили 745 700 солдат
- Генштаб: по состоянию на 2 декабря общие потери вражеской армии в личном составе составили 743 920 солдат
- Генштаб: по состоянию на 1 декабря общие потери вражеской армии в личном составе составили 742130 солдат
- Генштаб: по состоянию на 30 ноября общие потери вражеской армии в личном составе составили 740 400 солдат